Waddenzee

Waddenzee je pobřežní část Severního moře mezi obydlenými a neobydlenými Frískými (též Wadskými) ostrovy a pevninou Nizozemska, Německa a Dánska. Je 500 km dlouhá a průměrně 20 km široká. Je to oblast s nesmírnou ekologickou hodnotou a většina její rozlohy je chráněná krajinná oblast. Wadenzee se také využívá pro rybářství, turistiku a v nizozemské části pro těžbu zemního plynu.

Pro Waddenzee jsou typické mělčiny a písčiny, které vznikají při odlivu a jsou rozděleny hlubokými a mělkými brázdami. Podél pobřeží je většinou písčina, která je při každém přílivu zaplavována slanou mořskou vodou. Do Waddenzee ústí v německé části řeky Emže, Vezera a Labe a v Nizozemsku IJssel a všechny vodní toky ústící do jezera IJsselmeer.

  • Nizozemské obydlené: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland a Schiermonnikoog.

  • Nizozemské neobydlené: Noorderhaaks, Richel, Griend, Rif, Engelsmanplaat, Simonszand, Rottumerplaat a Rottumeroog.

  • Německé obydlené: Borkum, Juist, Norderney, Baltrum, Langeoog, Spiekeroog, Wangerooge, Neuwerk, Pellworm, Nordstrand, Halligen, Amrum, Föhr a Sylt.

  • Německé neobydlené: Lütje Hörn, Kachelotplate, Memmert, Minsener-Oldoog, Alte Mellum, Grosser Knechtsand, Nigehörn, Scharhörn, Trischen, Süderoogsand, Norderoogsand, Japsand, Halligen, Habel, Südfall a Norderoog.

  • Dánské obydlené: Rømø, Mandø, Koresand a Fanø. Dánské neobydlené: Langli.

Další informace na wikipedia.org

Náhodné fotky z vašich cest po Německu

Německá příroda_16
Německá příroda_26
Berlín_12
Německé památky_4