Berlínská botanická zahrada

Berlínská botanická zahrada patří svou rozlohou přes 43 hektarů a s přibližně 22 000 různých druhů rostlin k největším a nejvýznamnějším botanickým zahradám na světě a je současně největší botanickou zahradou v Evropě.

Botanická zahrada se nachází ve čtvrti Dahlem. Postavena byla v letech 1897 až 1910 pod vedením architekta Adolfa Englera. Při zřízení zahrady hrála velkou roli myšlenka možnosti prezentace a zejména výzkumu exotických rostlin tehdejších německých kolonií. Dalším důvodem byla nemožnost rozšíření dosavadní zemědělské zahrady v centru města, existující již od roku 1679. Dnes patří botanická zahrada berlínské univerzitě Freie Universität, přidruženo jí je i Botanické muzeum se sbírkou rostlinných preparátů, herbariem a knihovnou.

V botanické zahradě se nachází více budov a skleníků jako např. pavilón kaktusů nebo pavilon Victoria, kde se nachází velké množství exotických rostlin, mimo jiné mnoho orchidejí, masožravých rostlin a také obří leknín Victoria. Všechny skleníky dohromady zabírají plochu 6 000 m².

Další exempláře se nacházejí mimo skleníky a pavilóny na volné ploše v různých geograficky tříděných odděleních s celkovou rozlohou 13 hektarů a dále v arboretu (s plochou 14 hektarů) a dalších systematických odděleních.

Nejznámější stavbou je bezesporu velký pavilón (Das Große Tropenhaus), největší skleník na světě. Jedná se o zasklenou ocelovou konstrukci, vysokou 25 metrů o rozloze 30 krát 60 metrů. Při konstantní teplotě 30 °C je zde udržována vysoká vlhkost vzduchu a daří se zde mnoha tropickým rostlinám, k nimž patří i obří bambus.

Další informace na wikipedia.org

Náhodné fotky z vašich cest po Německu

Berlín_11
Berlín_26
Německá příroda_24
Německá příroda_13